Milline aken valida?

8 min lugemine

Aknad on maja silmad ja silmadest sõltub palju.

Aknad määravad nii fassaadi üldmulje kui ka selle, kui palju loomulikku valgust tuppa pääseb. Moodsad energiasäästlikud pakettaknad aitavad hoida toasooja ning vähendavad küttekulusid.

Turul ringi vaadanuna tunneb igaüks, et valik on tohutu, tootjaid palju, müüjaid veelgi enam – mida siis ikkagi akende ja välisuste valikul silmas pidada? Mida eelistada?

Läänemaal Haapsalu lähistel Üsse külas tegutseva kodumaise akna– ja uksetootja Ysse OÜ tootmisjuhi Rainer Roosi sõnul tuleks tänapäeval eelistada energiasäästuklaasidega aknaid, kus on kasutatud kaasaegseid puitprofiile, soojapidavaid tihendeid ja turvalisi mitmest punktist kinnituvaid sulusesüsteeme.

Selektiivklaasid peegeldavad väljuvaid soojakiiri tuppa tagasi, vähendades seeläbi energiakadu, samas ei muuda need aknaklaasi tooni ega vähenda valguse läbivust. Samuti tuleb klaaside valikul jälgida, et tegemist oleks nn soojade pakettidega ehk et aknaklaaside sisemised vaheliistud ei oleks metallist, nagu varasemalt väga levinud oli, sest need soodustavad tänu suuremale külmasillale niiskuse tekkimist paketi äärtesse ja eriti alaserva. Niiskuse tekkimine hommikuti ainult välimisele klaasile on soojapidava akna omadus, mis näitab, et toasoe ei jõua läbi mitme klaasi välispinnale, jäädes tuppa.

Puitakende puhul väga oluline viimistlus. Puitdetailid viimistletakse Läänemaa tehases UV-kiirguse eest kaitset pakkuvate pinnavärvidega. Õige värv on hea katvusega, niiskust läbilaskev ja ilmastikuoludest sõltuvatele muutustele vastupidav, sest puit kipub niiskuse käes pisut mängima.

Aknad on maja silmad ja silmadest sõltub palju.

Modernsetel hoonetel kasutatakse palju klaaspindu, kõrged maast laeni ulatuvad aknad, kas need ohtlikuks ei või osutuda?

Aknaid valides tuleb kindlasti tähelepanu pöörata isikuturvalisusele. Karastatud klaas muutub purunedes ohutuks puruks ja lami- neeritud klaasi ei lase lamineerimiskile avast ära kukkuda.

Kas puitaknad sobivad ka näiteks leiliruumi akendeks?

Puitaken ongi kõige sobivam leiliruumi, neid saab valmistada ilma sõrmjätkuta liimpuidust, mis tänu naturaalsele viimistlusele sobitub hästi leiliruumi interjööriga. Puitprofiilist avatavad ja kinnised aknad on varustatud karastatud kolmekordsete klaaspakettidega, mis kannatavad suuremaid temperatuuride erinevusi ja on neli-viis korda tugevamad võrreldes karastamata klaasidega. Standardvarustuses saavad leiliruumi aknad kaasa peithinged ja puidust käepidemed.

Kaasaegsete puitakende, rõduuste, välisuste tellimisel on võtmesõnaks energiatõhusus, mida see tähendab?

Sõna otseses mõttes seda, et hea aken või uks annab küttekuludes kokkuhoidu! Soojusisolatsiooni näitajad sõltuvad materjalidest, profiilide paksustest, tihendite arvust ja koostekvaliteedist – mida väiksem on akna tootmiseks kasutatavate materjalide soojusjuhtivus, seda parem on lõpptoote soojusisolatsioon.
Akna soojusjuhtivust tähistatakse U-ga (kogu akna soojustakistus – Uw, klaaspaketi soojustakistus Ug) ning seepärast tasubki meelde jätta, et mida väiksem “U” number, seda parem soojapidavus ja isegi talvel on soojapidavate akende läheduses mõnusalt hubane viibida.

Kui aknad-uksed on hoonele paigaldatud, siis mis edasi, pean ma neid ka kuidagi hooldama?

Kindlasti ei tohi unustada uste-akende järelhooldust – iga-aastane puhastus on akende eluea pikendamiseks väga oluline. Puitpinda kaitsvale värvile on kõige kahjulikum sinna kogunenud tolm ja mustus, mis võib kondenseerida niiskust ja seeläbi kahjustada puidu pinda. Hoolduseks ei ole vaja tellida spetsialisti, sellega saab hakkama igaüks, puitpinnad puhastada niiske lapiga ja tihendid üle käia silikoonõliga ning määrida sulused, alles siis võib kindel olla, et aknad kestavad.

Tahaksingi siinkohal kutsuda eelarvamustest loobuma – kuigi keegi ei kahtle kvaliteetsete puitakende väärtuslikkuses, jääb nende vahetus tavaliselt ikkagi millegi taha pidama – kardetakse tohutut töömahtu ega kujutata päris täpselt ette, milliste summadega tuleks arvestada. Siinkohal ei ole midagi kergemat, kui teha aknatootjale lihtne hinnapäring! Kalkulatsiooni koostamine ei kohusta tooteid veel tellima – kui maksumuse suurusjärk teada, saab otsustada, kuidas ehitusprotsessiga edasi minna ja millal tellida uued puitpakettaknad.

Tänapäevastes akendes mängib esimest viiulit spetsiaalklaas

Energiasääst, soojusmugavus ja valgus
Hinnanguliselt moodustab akende kaudu kaduv soojus ca 26% kogu hoone soojakaost, tänapäevased energiasäästlikud aknad aitavad seda kadu vähendada. Valides kirkad energiasäästuklaasid, mis lasevad tubadesse rohkem looduslikku valgust, soodustad ka mugavustunnet ja heaolu ning vähendad kunstliku valguse kasutamist.

Päikese- ja UV-kaitse
Päikesekiirgus sisaldab ultraviolettvalgust, mis võib olla kahjulik nii inimesele kui ka sisustusele ning erinevatele akna- ja mööblikatetele. Lamineeritud klaasi saab nüüd valida ka õhukese akustilise kilega, mis pakub kaitset ka UV-kiirte pleegitava toime eest. Tänapäevaseid tõhusaid päikesekaitseklaase iseloomustavad suur nähtava valguse läbivus, neutraalne optika ning soojapidavus, ühendades endas kõrgtehnoloogilise katte eelised eriti neutraalseks päikesekaitseklaasiks.

Ohutus, turvalisus
Karastatud ja/või lamineeritud klaasid aitavad Sul kaitsta end ja oma perekonda klaasi purunemisest tingitud võimalike vigastuste eest. Karastatud ja lamineeritud klaasid aitavad luua turvalise ja ohutu kodu, takistades murdvaraste ja sissetungijate soovimatuid rünnakuid.

Mürasummutus
Mürasummutavad kiled pakuvad uusi võimalusi erinevates mürakeskkondades.

Tuletõkestus
Soojust isoleeriv tuletõkestus- ja turvaklaas, mis pakub kaitset ja isolatsiooni 30 minuti jooksul. Tuletõkkeaknad leiavad kasutust väga lähestikku asetsevate hoonete seintes, kus on välise lisavalguse vajadus, takistamaks tule levikut hoonelt hoonele.

Kerge hooldada
Isepuhastuv klaas, mis muudab kardinaalselt tavalist aknapesemise protsessi.

YSSE Aknatehase tootevalikus on nii traditsioonilised lihtsalt hooldatavaid saksapärased puit- ja puit-alumiiniumaknad kui ka massiivsest tamme- ja männipuidust välisuksed. Akende ja uste valmistamisel kasutatakse kvaliteetseid puitmaterjale, mis tänu eeltöötlusele ja tänapäevasele viimistlusele tagavad toodete pikaajalise vastupidavuse. Ysse OÜ tooted omavad CE-märgistust, vastates Euroopa Liidus akendele-ustele kehtestatud tehnilistele normidele.

Küsi akende ja uste pakkumist!

Võid kirjutada e-maili kaudu ja vastame sulle esimesel võimalusel.
Aga kiiremini saab meid kätte telefoni teel.

SAADA EMAIL

Tootmisega tegeleb Rainer Roos

+372 510 4420